You are currently viewing O co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

O co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

Przed wybraniem usług konkretnego fotografa dochodzi zazwyczaj do spotkania twarzą w twarz, np. w kawiarni lub pracowni fotografa. Na takim spotkaniu można omówić szczegóły współpracy, a także podpisać umowę, która zabezpieczy zarówno interesy fotografa, jak również narzeczonych. Wiele osób zastanawia się, o co można zapytać przed podpisaniem umowy. Podpowiadamy, o jakie aspekty warto wypytać fotografa.

Dokładny zakres usług wchodzących w skład pakietu

Jest to podstawowy temat rozmowy. Wypytajmy o wszystkie szczegóły związane z zakresem pracy. Co obejmuje wybrany pakiet? W jakim czasie fotograf ślubny będzie nam towarzyszył w dniu ślubu i wesela? W jakiej formie otrzymamy gotowe zdjęcia? Ile zdjęć znajdzie się w finalnym albumie? Większość fotografów informuje o szczegółach każdego pakietu na swojej stronie internetowej, niemniej jednak, warto dopytać, czy oferta ta nie uległa zmianom.

Styl fotografowania i przygotowania do pracy

Jeśli chcemy sprawdzić kompetencje wybranego fotografa, możemy go zapytać o preferowany styl fotografii, sprzęt jakim dysponuje, a także, w jaki sposób przygotowuje się do sesji lub reportażu ślubnego. Doświadczony fotograf wyczerpująco odpowie na wszystkie nasze pytania do fotografa ślubnego, ponieważ jest to jego codzienne zajęcie oraz pasja. Jeśli odpowiedzi są zdawkowe lub fotograf wydaje się zaskoczony tymi pytaniami, powinniśmy zachować ostrożność. Być może trafiliśmy na amatora lub osobę, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę w branży.

W jaki sposób opłacone zostaną usługi fotografa?

Przed podpisaniem umowy warto dogadać także kwestie finansów. Jaki jest dokładny koszt usługi? Czy płatność zostanie rozdzielona na zaliczkę oraz właściwą zapłatę? W którym momencie fotograf oczekuje płatności za wykonaną pracę? Najczęściej płacimy fotografowi zaliczkę w momencie podpisania umowy lub kilka dni później, natomiast pełna wypłata następuje już po dniu ślubu, przed otrzymaniem albumu oraz dostępu do galerii zdjęć online.