You are currently viewing Fotografia ślubna – sztuka czy rzemiosło?

Fotografia ślubna – sztuka czy rzemiosło?

Fotografia ślubna nie jest nowym pojęciem, a nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy jest to rodzaj sztuki? A może jednak fotografia ślubna to rzemiosło? Sprawdzamy!

Czym jest fotografia ślubna?

Na początek warto ustalić, co skrywa się pod pojęciem fotografii ślubnej. O czym dokładnie mowa? Jeszcze kilka lat temu byśmy jednogłośnie powiedzieli, że fotografia ślubna to zdjęcia, które przedstawiają młodą parę w najważniejszym dni ich życia. To pozowane fotografie z rodzicami, dziadkami, czy z bliskim na przyjęciu weselnym, w domu, czy nawet w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.

Jednak z biegiem czasu pojęcie fotografii ślubnej się zmieniło. Aktualnie nie zwraca się uwagi na to, czy na zdjęciu są idealnie ułożone dłonie, czy młodzi patrzą do obiektywu, czy nic nie zakłóca idealnego ujęcia. Teraz to chwile tworzą fotografię ślubną. Są to spontaniczne momenty, które dzieją się tu i teraz. W nowoczesnej fotografii ślubnej nie ma miejsca na pozowanie, sztuczne uśmiechy, czy idealnie ułożone kadry.

Liczą się za to uczucia, jak również umiejętność ich uchwycenia. Fotografia ślubna przedstawia te momenty, których nikt nie widzi poza fotografem. To jego sposób na opowiedzenie przebiegu danego wydarzenia, ale nie robi tego słowami, lecz zdjęciami. Dlatego łapie wszystkie najpiękniejsze momenty, uśmiechy, łzy szczęścia, czy miłość, jaka unosi się tego dnia.

To jak to w końcu jest z fotografią ślubną? Sztuka, czy rzemiosło?

Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, pewnie się rozczaruje, ponieważ nie da się jej udzielić. Kiedyś fotografia ślubna była tylko rzemiosłem. Współczesność sprawiła, że mamy do czynienia z połączeniem tych dwóch pojęć, ponieważ trudno wyobrazić sobie piękne zdjęcia bez odpowiednich umiejętności, czy doświadczenia.

Jeśli w takim razie fotograf ślubny zdążył zdobyć doświadczenie w swoim fachu, wie, jak tworzyć zdjęcia, by były jakościowe, umie pracować pod wpływem impulsu i uchwycić najpiękniejsze momenty, to będzie w stanie tworzyć artystyczne zdjęcia.