You are currently viewing Fotografia – od hobby do zawodu

Fotografia – od hobby do zawodu

Wielu amatorów zaczyna swoją przygodę z fotografią niewinnie. Początkowo jest to tylko hobby, które starają się rozwijać, by tworzyć jak najlepiej jakości zdjęcia. Jednak szybko okazuje się, że spędzanie czasu wolnego na robieniu zdjęć to za mało i wtedy zapada decyzja, by jednak zająć się fotografią zawodowo. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Zamiana hobby w pracę – od czego zacząć?

Niektórzy pewnie uznają, że sam talent wystarczy, aby już zacząć pracować na swoją markę. Jednak warto pamiętać, że wielu klientów będzie chciało potwierdzenia, że mają do czynienia z fachowcem, a to oznacza, że ładne zdjęcia nie będą wystarczającym dowodem. Trzeba jeszcze wykazać, że mamy też odpowiednią wiedzę, a potwierdzeniem tego jest ukończenie specjalistycznych studiów, czy też kursów.

W takim razie jeśli postanowimy zamienić pasję do fotografii w swój zawód, to należy rozejrzeć się za odpowiednią placówką, w której zdobędziemy potrzebne certyfikaty, a przy okazji nauczymy się sztuki fotografii od podstaw i będziemy wiedzieli, jak wykorzystać to, co już nauczyliśmy się sami.

Kursy, studia, szkolenia i co dalej?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się tylko na dodatkowe kursy, szkolenia, czy nawet na studia fotograficzne, to zdobycie potrzebnych certyfikatów nie oznacza, że już możemy uznać się za mistrza fotografii np. ślubnej. Teraz przed nami najtrudniejszy etap, ponieważ musimy zdobyć jeszcze praktykę. Oczywiście możemy od razu pracować na własną markę, ale to wcale nie oznacza, że będziemy odnosili sukcesy.

Jeśli chcemy mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku i już umiemy wszystko, co potrzeba, by pracować w charakterze fotografa, to lepiej postawić na pracę pod okiem fachowca. Na rynku działa całkiem sporo fotografów, którzy przyjmują na staże, więc odbycie, chociaż rocznej nauki pod okiem fachowca sprawi, że staniemy się jeszcze lepsi w tym co robimy, bo fachowiec chętnie będzie dzielił się z nami swoją wiedzę, umiejętności i podpowie nam, co robić, by robić naprawdę dobre zdjęcia. Dopiero gdy poczujemy, że faktycznie możemy działać we własnym zakresie, powinniśmy pomyśleć o swojej działalności.