7 Mar Brak komentarzy admin Warsztaty , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele pomyłek. Wynikają one w głównej mierze minimalnego doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów w tej dziedzinie jest to, że najczęściej pierwsza praca ma przynieść jako taki pieniądz, który będzie dodatkiem do kieszonkowego. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku tymczasowe korzyści, nie wyobrażając sobie przy tym swojej ścieżki rozwoju zawodowego. Co robić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego powstawać korzyści?

Poradnictwo zawodowe – zatrudnienie na początek

Doradca zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, tak by ułatwić młodym ludziom zaprojektowanie kariery. Szkoda, że, w rzeczywistości jest to fikcja. Nierzadko brak wyraźnie sprecyzowanych planów zawodowych kończy się wytypowaniem niefortunnego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się wyszukać zadowalającego zatrudnienia albo też bardzo prędko pojawia się wypalenie w zawodzie. Aby to wyeliminować warto jak najwcześniej spotkać doradcę zawodowego. U takiego specjalisty trzeba wypełnić profilowane testy, na podstawie których zostaną doprecyzowane predyspozycje zawodowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku introwertyków. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która zazwyczaj jest odcięta, w roli sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba właściwie wykonywać powierzone jej zadania, ale mało prawdopodobne jest, aby czerpała z pracy zadowolenie i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Korzyści z konsultacji ze specjalistą

Korzystając z konsultacji zawodowych można liczyć na pewne benefity. Przeważnie zwiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca będzie satysfakcjonująca. Według przeprowadzonych badań, satysfakcja z powierzonych obowiązków przenosi się w stopniu bezpośrednim na ogólny stan zadowolenia z życia. Następnym atutem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera była właściwie rozplanowana. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Dobrze zwrócić uwagę, by każda praca, prócz środków finansowych przysparzała również plusy w formie osiąganego doświadczenia. Poprzez takie podejście można będzie ciągle się kształcić i piąć na kolejne szczeble kariery. Można wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek fantazjuje o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, doręczając gazety. Studia upływają na łączeniu nauki z zatrudnieniem za barem. Teoretyzując, po obronie pracy magisterskiej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia zawodowego. Jednak nie stanie się ono pomocne w zdobyciu upragnionego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela czasopism. Zdecydowanie lepiej taka osoba by postąpiła, jeśli jeszcze w trakcie studiów uczęszczałaby na praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych i publicznych agencji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, które są niepowtarzalną okazją do zyskania wartościowego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które z pewnością okażą się niezmiernie użyteczne podczas szukania zatrudnienia w przyszłości. Należy pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.